Schemat przygotowania preparatem FORTRANS

Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku. Zalecana jest dieta lekka, kleiki, ryż, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata.

W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych oraz wczesnym popołudniem lekki, półpłynny posiłek (np. zupa, przecedzony bulion, ale nie barszcz czerwony). Od tego czasu nie wolno spożywać żadnych pokarmów. Można pić w dowolnej ilości niegazowane, klarowne napoje (woda, herbata, soki owocowe bez pulpy owocowej)

W dniu poprzedzającym badanie można zjeść śniadanie , około godziny 14.00 należy połknąć 2 tabletki Bisacodylu. Około godziny 15.00, zgodnie z instrukcją, należy przygotować płyn przeczyszczający, rozpuszczając 3 saszetki preparatu Fortrans, każdą w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Przygotowany roztwór należy podzielić na dwie części: 1,5 litra trzeba wypić w dniu poprzedzającym badanie od godziny 16.00 w tempie 1 szklanka co 15-20 minut. Drugą część , 1,5 litra, należy wypić w dniu badania w godzinach porannych tj. od godziny 7.00 do 10.30 w tempie 1 szklanka co 15 – 20 minut.

Od chwili wypicia roztworu nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość wody mineralnej, herbaty, sok jabłkowy, sok winogronowy.

Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS proszę o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.

W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 2 godzin przed badaniem (w przypadku badań wykonywanych w znieczuleniu do 6 godzin przed badaniem).

Na badanie najlepiej zgłosić się z osobą towarzyszącą.

W przypadku badań w znieczuleniu obowiazuje cały dzień po badaniu zakaz obługi urządzeń mechanicznych .Na badanie trzeba zgłosić się z osobą towarzyszącą i w przypadku przyjechania na badanie samochodem należy mieć do dyspozycji drugiego kierowcę .

Wersja do pobrania i wyruku

Zawiera ankietę oraz oświadczenie niezbędne do przeporawdzenia badania

Pobierz